Notowania

emerytury
24.06.2010 17:32

Bez porozumienia w sprawie rent i emerytur

Podziel się
Dodaj komentarz
   Członkowie Komisji Trójstronnej nie doszli do porozumienia w sprawie waloryzacji rent i [emerytur](https://finanse.wp.pl/emerytury-6123215136261761c). Oznacza to, że Rada Ministrów rozpatrzy projekt resortu pracy przewidujący, że przyszłoroczne świadczenia będą powiększone o inflację [plus](https://finanse.wp.pl/plus-6168187652482689c) 20 procent realnego wzrostu płac.
  Jak powiedziała IAR minister pracy Jolanta Fedak, nie stać nas na propozycję związków zawodowych, które chciały 50 procent realnego wzrostu płac. Minister wyjaśniła, że trzeba pamiętać, iż jesteśmy w fazie ochłodzenia gospodarczego.
  Stanowisko rządu poparły wszystkie organizacje pracodawców.   Andrzej Malinowski ze Związku Pracodawców RP podkreślił, że propozycja związkowców byłaby nie do zrealizowania. Dodał, że nie jesteśmy dzisiaj krajem, który może na prawo i lewo rozdawać pieniądze i że mamy jedne z największych wydatków sztywnych, głównie w sferze socjalnej. Wydajnośc pracy przy tym nie jest najlepsza.
  Podobnie uważają przedstawiciele Business Centre Club, Związku Rzemiosła Polskiego i Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Szefowa Lewiatana Henryka Bochniarz zwróciła uwagę, że teraz najważniejszy jest budżet państwa. Gospodarka musi być stabilna i nie możemy pozwolić sobie na rozdawanie poszczególnym grupom pieniędzy.
  Przedstawiciele związków zawodowych walczyli, by świadczenia emerytów były podwyższone w przyszłym roku o więcej niż 30, 40 złotych. Przewodniczący Forum Związków Zawodowych Tadeusz Chwałka powiedział, że rząd nie przyjął żadnych argumentów strony społecznej.
  Inicjatorami wyższych świadczeń dla emerytów i rencistów byli związkowcy z OPZZ. Jak powiedziała Wiesława Taranowska świadczeniobiorcy lwią część swoich skromnych emerytur wydają na leczenie i często nie starcza im na żywność.
  Członkowie Komisji Trójstronnej nie porozumieli się też w sprawie płacy minimalnej. Resort pracy chce, by płaca ta w przyszłym roku wynosiła 1386 złotych. Teraz jest to 1317 złotych brutto. Na taką płacę minimalną zgadzają się tylko pracodawcy. Związkowcy chcą natomiast by było to 1500 złotych. Do tematu Komisja jeszcze wróci. Na ustalenia ma czas do 15 lipca.
Tagi: emerytury, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz