Notowania

wiadomości
29.10.2011 22:24

Białoruś-Grodno-powstanie styczniowe

Kilkudziesięciu przedstawicieli białoruskiej opozycji uczestniczyło w Świsłoczy pod Grodnem w akcja upamiętniającej uczestników powstania styczniowego 1863 roku. Akcja odbyła sie w ramach obchodów na Białorusi ludowego zwyczaju "dziadów", czyli uszanowania pamięci przodków.

Podziel się
Dodaj komentarz

Zebrani złożyli kwiaty pod pomnikami pochodzących z dzisiejszych ziem białoruskich bohaterów powstania styczniowego - Konstantego Kalinowskiego i Romualda Tragutta oraz na mogile Wiktora Kalinowskiego - brata Konstantego.
Konstanty Kalinowski,jeden z przywódców Powstania Styczniowego na Litwie znany jest szerzej na Białorusi jako Kastuś Kalinouski. Wydawał pismo "Mużyckaja Prauda", jeden z pierwszych periodyków w języku białoruskim i jest uznawany za przedstawiciela białoruskiego odrodzenia narodowego. "Odczuwam tu duch naszych bohaterów, którzy są dla nas przykładem"-mówił jeden z uczestników spotkania. Inni wspominali również nazwiska białoruskich polityków którzy zaginęli w niewyjaśnionych okolicznościach oraz tych którzy przebywają obecnie w więzieniach.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz