Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Białoruś-Karta Polaka-prasa

0
Podziel się:

Największy państwowy białoruski dziennik krytykuje ustawę o Karcie Polaka. Gazeta pisze, że wczoraj Sąd Konstytucyjny Białorusi uznał, iż polska ustawa "narusza normy międzynarodowe, dwustronne porozumienia, jest sprzeczna z zasadami dobrosąsiedztwa i zagraża interesom narodowym Białorusi".

"Sowietskaja Biełorussija" - będąca organem administracji prezydenta Białorusi twierdzi, że "Karta Polaka jest instrumentem politycznego nacisku. Według niej jedni obywatele Białorusi otrzymują przewagę nad innymi na podstawie motywów dyktowanych przez drugie państwo". Gazeta twierdzi też, że "zgodnie z polską ustawą informacje o ludziach, którzy otrzymali Kartę Polaka, są przekazywane służbom specjalnym Polski". Białoruski dziennik dodaje, że z tego powodu na Litwie inicjowano rozpatrzenie w parlamencie kwestii, "by posiadacze Kart Polaka nie mieli prawa pracować w administracji państwowej i służyć w armii".
W artykule czytamy również, że podobną ustawę chcieli wprowadzić Węgrzy. "Ale w państwach sąsiednich szczególnie na Słowacji i w Rumunii podniósł sie szum. Wtedy Unia Europejska tak pogroziła Budapesztowi, że węgierskie władze zrezygnowały z idei".
"Sowietskaja Biełorussija" cytuje wypowiedź sędzi Sądu Konstytucyjnego Białorusi, która uznała, że polscy konsulowie nie mają praw do wydawania Kart Polaka.
Białoruska gazeta dopuszcza się jawnej nadinterpretacji ustawy o Karcie Polaka, pisząc na podstawie wniosków Sądu Konstytucyjnego, że "polska ustawa zobowiązuje organizacje społeczne Białorusi do wydawania zaświadczeń o tym, że osoba ubiegająca sie o Kartę Polaka aktywnie uczestniczyła w działalności dla dobra języka i kultury polskiej". Z lektury ustawy wynika, że nikogo do niczego ona nie zobowiązuje. Przewiduje jedynie, że dokumenty z organizacji polonijnych mogą być potrzebne do otrzymania Karty Polaka w sytuacji, gdy osoby ubiegające się o nią nie mogą udokumentować, że ich przodkowie byli narodowości polskiej.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)