Notowania

polska
05.09.2009 08:21

Białoruś: Coraz mniej polskich turystów przybywa do Nowogródka

Z roku na rok do Muzeum Adama Mickiewicza przybywa coraz mniej turystów z Polski. Co roku w dworku autora "Pana Tadeusza" zjawia się 15 tysięcy turystów. Większość zwiedzających to Białorusini, którzy coraz częściej uważają Adama Mickiewicza za białoruskiego poetę. 

Podziel się
Dodaj komentarz

Jak mówi dyrektorka nowogrodzkich muzeów, Tamara Wierszycka, z Polski przyjeżdża mniej zorganizowanych grup, mniej młodzieży, lecz pojawia się więcej turystów podróżujących w małych grupach. Przyjazd Polaków do małej ojczyzny Adama Mickiewicza utrudnia złożony reżim wizowy oraz obowiązek meldowania się po przybyciu na Białoruś.

Coraz liczniej do Muzeum Adama Mickiewicza przybywają natomiast Białorusini. W Nowogródku krąży legenda, że znaleziono poematy Mickiewicza udowadniające, że pisał w języku białoruskim. Nie ma jednak na to dowodów.

Obywatele wschodniego sąsiada Polski nie zapominają o związkach z Wielkim Księstwem Litewskim i chętnie przyznają się do wielowiekowej spuścizny. Oprócz traktowania Mickiewicza jak narodowego poetę, białoruscy historycy przekonują, że Władysławowi Jagielle w bitwie pod Grunwaldem pomagali Białorusini. Tego typu stwierdzenia nie powinny dziwić Polaków, jeśli przyjmiemy, że większość ziem Wielkiego Księstwa Litewskiego zwanego potocznie Litwą to dzisiejsza Białoruś.

Tagi: polska, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz