Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
projekt
09.02.2009 15:45

Białoruskie MSZ wysoko ocenia projekt Wschodniego Partnerstwa

Minister spraw zagranicznych Bia

Podziel się
Dodaj komentarz

łorusi Siergiej Martynow wysoko ocenił projekt Wschodniego Partnerstwa przygotowany przez Unię Europejską. Polityk zaznaczył jednak, że jego kraj nie rozważa w najbliższej perspektywie ubiegania się o członkostwo w Unii.

W wywiadzie dla pierwszego programu państwowej telewizji Martynow podkreślił, że Białoruś nie prosi Wspólnoty o pomoc, lecz jedynie zgłasza chęć współpracy w tych dziedzinach, które są w kręgu zainteresowań zarówno Mińska, jak i Brukseli.

Szef białoruskiej dyplomacji poinformował, że współpraca Białorusi z Unią Europejską weszła w nowy wymiar. Zdaniem Siergieja Martynowa, stosunki Mińska z Brukselą charakteryzuje pragmatyzm i wzajemny szacunek. Minister wskazał na współpracę w zakresie ochrony granic, walki z przestępczością zorganizowaną, ochrony środowiska i bezpieczeństwa energetycznego.

Białoruski dyplomata uważa, że wkrótce zostaną również osiągnięte porozumienia związane z wymianą handlową, tranzytem, odprawami celnymi i ruchem bezwizowym.

Siergiej Martynow ujawnił, że w ramach Wschodniego Partnerstwa rozważana jest możliwość budowy autostrady łączącej Bałtyk z Morzem Czarnym. Szef białoruskiej dyplomacji przyznał, że jego kraj oczekuje zaproszenia do udziału w unijnym szczycie poświęconym wschodniej polityce Unii Europejskiej.

Tagi: projekt, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz