Notowania

wiadomości
09.02.2012 19:10

Bielawny - zarzuty - odwołanie

Zastępca szefa Biura Ochrony Rządu generał Paweł Bielawny został zdymisjonowany przez szefa MSW Jacka Cichockiego. Wcześniej usłyszał dwa zarzuty w śledztwie dotyczącym działań biura ochrony rządu w związku z wizytami premiera Donalda Tuska i prezydenta Lecha Kaczyńskiego w kwietniu 2010 roku w Katyniu. Były szef BOR-u jest podejrzany o niedopełnienie obowiązków i poświadczenie nieprawdy w dokumentach, jednak nie przyznaje się do winy. Rzecznik MSW Małgorzata Woźniak powiedziała, że takiej decyzji szefa MSW należało się spodziewać. "Już wcześniej minister Jacek Cichocki zapowiadał, że decyzje personalne uzależnia od decyzji prokuratury" - wyjaśniła rzeczniczka resortu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prokurator Renata Mazur podkreślała, że zarzuty to efekt 10-miesięcznej pracy prokuratury. "Nie tylko opinii biegłych, ale też wnikliwej analizy dokumentacji związanej z pracą BOR, a także przesłuchań wielu świadków" - tłumaczyła.
Zarzut niedopełnienia obowiązków dotyczy niewykonania czynności, do których wiceszef BOR był zobligowany przepisami oraz braku nadzoru nad czynnościami ochrony osób. W odniesieniu do drugiego zarzutu prokuratura nie ujawniła żadnych szczegółów.
Pierwszy z zarzutów zagrożony jest karą do trzech lat więzienia, a drugi do lat pięciu.
Praska prokuratura bada wątki, które zostały wyłączone z głównego postępowania w sprawie katastrofy smoleńskiej. Dotyczą one ewentualnego niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień przez urzędników i funkcjonariuszy publicznych kancelarii prezydenta, premiera, MSZ, MON, polskiej ambasady w Moskwie i BOR . Obecnie, jak ujawniła prokurator Mazur, w wątkach przekazanych praskiej prokuraturze prowadzone są już dwa śledztwa. W zeszłym tygodniu do odrębnego postępowania zostały wyłączone kwestie dotyczące niedopełnienia obowiązków przez BOR. "W tej chwili żaden z wątków nie jest zamknięty" - dodała. Prokurator nie chciała ujawnić jakie będą dalsze czynności w tej sprawie, nie wiadomo także kto zajmie miejsce wiceszefa BOR.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz