Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bitwa pod Kłuszynem - inscenizacja - przygotowanie

0
Podziel się:

Ponad tysi

bELwLYKZ

ąc rycerzy, 130 koni, a w tym 80- ciu husarzy
- taka armia stacjonuje dzi
ś i jutro nad Wisłą na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego w Warszawie. Trwają tam przygotowania do inscenizacji wielkiej bitwy pod Kłuszynem, która odbyła się 4 lipca 1610 roku. Bartosz Siedlar
- prezes Fundacji Hussar mówi,
że na nadwiślańskich błoniach od rana można spotkać siedemnastowieczną szlachtę, a dokładnie osoby w specjalnie stylizowanych strojach. Przygotowano też tradycyjne jadło, siedemnastowieczny turniej szabli, pokazy łuczników konnych, a jutro inscenizację bitwy.

Na widzów czekają nie tylko atrakcje historyczne, ale też jak najbardziej współczesne. Wszyscy, którzy odwiedzą dziś i jutro wybrzeże gdyńskie, będą mogli zabrać ze sobą do domu specjalną pamiątkę, o której mówi Bożena Kuźma z Narodowego Banku Polskiego. Na miejscu można wymienić zwykłe monety dwuzłotowe na specjalne monety okolicznościowe. Na każdej dwuzłotówce widnieje wizerunek rycerzy polskiego i litewskiego trzymających miecze i tarcze z herbami obu krajów. Moneta została wydana z okazji sześćsetnej rocznicy bitwy pod Grunwaldem.

Mimo, że główne atrakcje dopiero jutro, już dziś na miejscu powstania obozu pojawiło się sporo gości, którzy przyszli podziwiać głównie jazdę konną i walki na szable i miecze. Odwiedzający zwracają też uwagę, że jest to bardzo dobry sposób na uczenie się historii Polski.

bELwLYLb

Jeszcze dziś o godzinie 21 na nadwiślańskich błoniach niedaleko centrum olimpijskiego odbędzie się Koncert Jacka Kowalskiego. Z kolei jutro o 9:30 odbędzie się tam msza polowa, a w południe rozpocznie się inscenizacja bitwy pod Kłuszynem, zakończona największą współczesną szarżą husarii i jazdy konnej.

bELwLYLC
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)