Notowania

wiadomości
08.02.2014 06:54

Bośnia: płoną budynki rządowe

Podziel się
Dodaj komentarz

Bośnia-protesty-policja

Gwałtowne zamieszki w Bośni i Hercegowinie. Demonstranci w stolicy kraju Sarajewie podpalili siedzibę prezydencji i inne budynki rządowe. Policja ostrzelała protestujących gumowymi kulami i z armatek wodnych. Co najmniej sto osób zostało rannych.
Zamieszki trwają także w Tuzli. Około stu zamaskowanych młodych mężczyzn wdarło się tam do siedziby lokalnych władz. Zniszczyli meble i wyrzucali przez okna telewizory.
Antyrządowe demonstracje rozpoczęły się trzy dni temu w Tuzli, w reakcji na zamknięcie miejscowej fabryki. Manifestacje rozlały się także na inne miasta - Sarajewo, Bihacz, Zenicę i Mostar. W Zenicy rannych zostało co najmniej 50 osób, w Tuzli ponad 10.
Demonstranci protestują przeciwko złym warunkom życia, nadużyciom władzy, a także bezrobociu, które sięga tam 44 procent. Jeden na pięciu Bośniaków żyje poniżej poziomu ubóstwa.
Vehid Szehić z Forum Obywateli Tuzli powiedział bośniackiej telewizji, że mieszkańcy są sfrustrowani. "Naród stracił wiarę, że pokojowe protesty coś dadzą" - powiedział Szehić. Dodał, że do gwałtownego charakteru zajść przyczyniła się postawa policji. "Mogła ona wykazać większą tolerancję dla ciężkiej sytuacji ludzi" - powiedział bośniacki działacz, wyrażając obawę, że starcia mogą być jeszcze bardziej gwałtowne.
Tuzla jest jednym z głównych ośrodków przemysłowych Bośni i Hercegowiny. W ostatnich latach zamknięto tam wiele fabryk, a pracownicy tych, które działają, od wielu miesięcy nie dostają wynagrodzeń.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz