Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bruksela: Kwaśniewski wierzy w podpisanie umowy UE z Ukrainą

0
Podziel się
bEpDDEeZ

Aleksander Kwaśniewski wierzy w podpisanie umowy stowarzyszeniowej, zbliżającej Ukrainę do Unii Europejskiej. Były prezydent nadal liczy, że do listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego zostanie uwolniona była premier Julia Tymoszenko.
Aleksander Kwaśniewski otworzył w Parlamencie Europejskim konferencję, poświęconą integracji europejskiej Ukrainy. Teraz wraz z Patem Coxem przedstawia europarlamentarzystom raport ze swojej misji na Ukrainie.
Były polski prezydent ma nadzieję, że Kijów i Bruksela za miesiąc będą mogły świętować podpisanie umowy stowarzyszeniowej. "Jestem przekonany, że podpisanie będzie kolejnym przełomowym wydarzeniem, bowiem określi strategicznie przyszłość Ukrainy" - powiedział Kwaśniewski. "Określi politykę ukraińską na najbliższe dekady, która ma wiązać to wielkie państwo ze strukturami europejskimi, która ma lokować Ukrainę w rodzinie państw Europy, które podzielają te same wartości, które podzielają te same standardy" - podkreślił były prezydent.
Aleksander Kwaśniewski przyznawał, że główny cel specjalnych wysłanników Parlamentu Europejskiego nadal nie został osiągnięty, gdyż Julia Tymoszenko nie została zwolniona. Były prezydent liczy, że w ciągu najbliższego miesiąca ten problem zostanie wreszcie rozwiązany. "Mam nadzieję, że ze zrozumieniem i udziałem władz Ukrainy uda nam się również znaleźć rozwiązanie dla tej kwestii tak, abyśmy mogli przede wszystkim umożliwić leczenie pani Julii Tymoszenko, która wymaga operacji" - powiedział Aleksander Kwaśniewski.
Była premier Ukrainy cierpi na bóle kręgosłupa. Na razie jednak władze w Kijowie nie chcą się zgodzić na jej wypuszczenie z więzienia, nie zaakceptowały też jeszcze kompromisowego rozwiązania, czyli wysłania Tymoszenko na zagraniczne leczenie. Misja specjalnych wysłanników Europarlamentu ma być więc przedłużona.
Ukraina spełniła natomiast do tej pory dwa inne warunki, stawiane jej przez Brukselę - zmieniła prawo wyborcze i rozpoczęła reformę wymiaru sprawiedliwości. W przyszłym tygodniu unijni ministrowie spraw zagranicznych mają ogłosić, czy zgadzają się na podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą.

IAR

bEpDDEfC
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)