Notowania

wiadomości
29.01.2013 19:54

Brytyjska gotowość do misji wojskowej w Mali

Podziel się
Dodaj komentarz

Wielka Brytania jest gotowa wysłać swoich żołnierzy z misją szkoleniową do Mali i sąsiednich państw Zachodniej Afryki. Londyn przeznaczy też 5 milionów funtów na dwa fundusze ONZ mające wzmocnić bezpieczeństwo w Mali, a brytyjskie wsparcie wojskowe może w sumie przekroczyć liczbę 330 ludzi.
Francuzi mogą nadal liczyć na jeden samolot transportowy C-17, obsługiwany przez 20-osobową brytyjską ekipę na lotnisku w Bamako oraz na bazujący w Dakarze samolot zwiadu elektronicznego Sentinel z 70-osobową załogą i obsługą naziemną. Na naradzie Unii Europejskiej w Brukseli Brytyjczycy zaoferują też 200 instruktorów armiom państw Zachodniej Afryki planujących udział w interwencji oraz 40 żołnierzy do szkolenia armii malijskiej. Jednak jak podkreślił w Izbie Gmin minister obrony Philip Hammond, "możliwe, że nie potrzeba będzie aż 40 ludzi, co będzie zależeć od wkładu innych państw członkowskich."
Brytyjscy komentatorzy przypominają, że gotowość Wielkiej Brytanii do wsparcia Francji w rejonie Sahelu to owoc umowy wojskowej, jaką zawarł premier Cameron jeszcze z poprzednim prezydentem Francji, Nicolasem Sarkozym.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz