Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
brytyjskich
16.06.2007 18:19

Brytyjskie odznaczenie dla Olega Gordijewskiego

Jeden z najwyższych rangą byłych oficerów KGB, Oleg Gordijewski, otrzymał order od brytyjskiej królowej Elżbiety II. Gordijewski został kawalerem Orderu św. Michała i św. Jerzego, szóstego co do rangi odznaczenia brytyjskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz

W uzasadnieniu napisano, że były rezydent KGB w Londynie otrzymał to odznaczenie za zasługi dla bezpieczeństwa Zjednoczonego Królestwa.
Gordijewski zdecydował się na współpracę z brytyjskim wywiadem po inwazji na Czechosłowację wojsk Układu Warszawskiego w 1968 roku. Przebywając na placówkach w Kopenhadze i Londynie, przekazywał wywiadowi brytyjskiemu informacje o charakterze strategicznym. Zdradzony przez agenta KGB w CIA Aldricha Amesa, został wezwany z Londynu do Moskwy na tak zwane konsultacje i poddany przesłuchaniom z użyciem narkotyków.
Oleg Gordijewski nie przyznał się do stawianych zarzutów, a KGB nie miał dowodów na jego współpracę z MI6. Pozostawiono go więc na wolności, co wykorzystał na skomunikowanie się z brytyjskim oficerem prowadzącym. Wywiad brytyjski uruchomił procedurę eksfiltracyjną i Gordijewski został potajemnie wywieziony ze Związku Radzieckiego do Wielkiej Brytanii, gdzie przez kilkanaście następnych lat był doradcą do spraw bezpieczeństwa kolejnych premierów.
Elżbieta II przyznaje odznaczenia i honorowe tytuły dwa razy do roku - z okazji urodzin w czerwcu oraz w Nowym Roku. Listę wyróżnionych proponuje premier.

Tagi: brytyjskich, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz