Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ceny leków nie spadną

0
Podziel się:

Producenci leków i pracodawcy z Lewiatana twierdzą, że jeśli Sejm przyjmie nową ustawę o refundacji leków, to w 2012 roku pacjenci będą musieli dopłacać 18% ich ceny. Będzie też maleć pula środków na refundację apteczną, a przybywać klientów aptek, bo społeczeństwo się starzeje. Jest to sprzeczne z założeniami ustawy, która miała zwiększyć dostępność leków.

Według autorów ustawy, w jednym budżecie na refundację mają znaleźć się wydatki na programy terapeutyczne, chemioterapię i refundację apteczną - zauważa Cezary Śledziewski z Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.Dodaje, że dwie pierwsze pozycje nie są ograniczone żadnym progiem procentowym i w ciągu ostatnich dwóch lat wzrosły prawie o miliard złotych. Taki przyrost oznacza z mniejszenie się puli na refundację leków o pół miliarda w 2012 roku.
Zdaniem Jacka Adamskiego z Konfederacji Polskich Pracodawców Prywatnych Lewiatan. w projekcie znalazły się błędy, które trzeba skorygować. Jacek Adamski uważa, że przewidywany w nowej ustawie limit 17 procent wydatków na refundację w łącznym budżecie Narodowego Funduszu Zdrowia jest za mały o nie ma żadnego uzasadnienia w polskich realiach. "Już w tej chwili wydaje się więcej" - mówi Jacek Adamski. Ministerstwo ustaliło taką wielkość na podstawie danych z takich krajów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, które są znacznie bogatsze niż Polska.
Według Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, ustawa wprowadza też niekorzystne rozwiązania fiskalne - 3-procentowy podatek obrotowy, który obciąży dostawców leków i przemysł farmaceutyczny oraz system zwrotów za przekroczenie budżetu refundacji, określonego przez ministra zdrowia. Jest oczywiste, że podatek obrotowy zostanie przerzucony na cenę leków - mówi Cezary Śledziewski.
System zwrotów przewiduje, że ci dostawcy leków, którzy przekroczą budżet, będą musieli zwrócić nadwyżkę w stu procentach, bez negocjacji z producentami. Zwroty z przychodów w formie zaproponowanej w nowej ustawie nie były stosowane w żadnym kraju - twierdzą producenci leków. Ryzyko było dzielone między nimi a publicznym płatnikiem. Cezary Śledziewski uważa, że w konsekwencji firmy farmaceutyczne nie będą skłonne do obniżania cen leków.
Klienci aptek już teraz narzekają, że są one za drogie. Wielu z nich wykupuje jedno zamiast kilku opakowań leków, przepisanych przez lekarza i odwiedza kilka aptek, w poszukiwaniu najniższych cen. Pozytywną rzeczą, którą odczują pacjenci po wprowadzeniu nowej ustawy w życie będzie lepszy mechanizm wyznaczania sztywnych cen leków.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)