Notowania

spotkanie
15.02.2009 07:54

Cerkiew prawosławna obchodzi święto Spotkania Pańskiego

Cerkiew prawosławna obchodzi dziś święto Spotkania Pańskiego, w tradycji ludowej nazywane Hramnicy.

Podziel się
Dodaj komentarz

Spotkanie Pańskie jest świętem nieruchomym obchodzonym zawsze 40 dni po Narodzeniu Chrystusa. Od początku cerkiew traktowała je jako spotkanie ludzkości w osobie starca Symeona z Bogiem - spotkanie Starego i Nowego Testamentu. Jest to prawosławny odpowiednik katolickiego święta Ofiarowania Pańskiego, obchodzonego 2 lutego.

W czasie świątecznego nabożeństwa wierni trzymają w rękach gromniczne woskowe świece. Po powrocie z cerkwi ich płomieniem robi się znak krzyża nad drzwiami domów i budynków gospodarczych, a podczas burzy stoją w oknach domów, strzegąc przed uderzeniem pioruna. Przy tych świecach wierni modlą się, aby Bóg chronił od nieszczęść.

W dniu Spotkania Pańskiego swoje święto obchodzi także młodzież prawosławna. W Białymstoku obchody rozpoczną się św. liturgią w soborze św. Mikołaja. W programie przewidziano występy chórów "Harmonikos" i " Paraklitos". Referat wygłosi biskup supraski Grzegorz, a świętowanie zakończy się wspólnym ogniskiem przy cerkwi św. proroka Eliasza w Dojlidach.

Tagi: spotkanie, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz