Notowania

wiadomości
18.09.2012 08:46

Chiny-Japonia-eskalacja konfliktu

Władze Chin wycofały ekipę badmintonistów z turnieju, który ma być rozgrywany w tym tygodniu w Japonii. To kolejny etap konfliktu o archipelag Senaku.

Podziel się
Dodaj komentarz

Decyzję Pekinu potwierdziły władze Światowej Federacji Badmintona. Zapewniły one równocześnie, że mimo absencji chińskich zawodników, turniej się odbędzie.
Antyjapońskie protesty trwają w wielu miastach Chin, z udziałem dziesiątek tysięcy osób. Wiele osób przyszło pod ambasadę Japonii w Pekinie. Ze względu na zagrożenie placówka jest nieczynna. Protest przeniósł się też do Tajwanu. W Tajpej demonstranci, zgromadzeni przed budynkiem parlamentu, spalili flagę Japonii.
Dziś przypada 81 rocznica japońskiej inwazji na Chiny. Ta data zbiegła się w czasie z eskalacją konfliktu Japonii i Chin o archipelag wysp na Morzu Wschodniochińskim. Swoje fabryki w Chinach tymczasowo zamknęły firmy Panasonic i Cannon. W całym kraju dziś nieczynnych jest wiele japońskich sklepów i restauracji. W Pekinie właściciele japońskich samochodów zakrywają loga koncernów, które je wyprodukowały flagami Chin. W Shenzhen w weekend tłum demolował bowiem samochody japońskiej produkcji. Konflikt będzie narastał, gdyż dziś na sporne wyspy dotarło 2 kolejnych obywateli Japonii. W stronę archipelagu wyruszyć ma flotylla chińskich kutrów rybackich. Na Diaoyu popłynąć ma 1000 jednostek.

Informacyjna Agencja Radiowa

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz