Notowania

wiadomości
28.03.2011 08:45

Chiny - Japonia - promieniowanie

W Chinach wykryto podwyższony poziom promieniowania radioaktywnego nad położoną w północno-wschodniej części kraju prowincją Heilongjiang (czyt: hejlundzian). Władze uspokajają, że stężenie niebezpiecznego jodu-131 w atmosferze wciąż jest bardzo niskie i nie zagraża zdrowiu mieszkańców.

Podziel się
Dodaj komentarz

Po raz pierwszy wzrost poziomu promieniowania radioaktywnego nad terytorium Chin wykryto w sobotę. W opinii chińskich naukowców, to część zanieczyszczeń radioaktywnych, które przedostały się do atmosfery po wybuchach w elektrowni jądrowej w Fukushimie. Specjaliści ostrzegają mieszkańców Chin, że przyjmowanie preparatów zawierających jod w obecnej sytuacji nie jest wskazane.
Po katastrofie w Japonii, Chińczycy w panice wykupywali ze sklepów sól jodowaną, wierząc iż uchroni ich ona przed skutkami promieniowania radioaktywnego. W Chinach wciąż obowiązują zaostrzone kontrole statków oraz samolotów przybywających z Japonii, ze względu na możliwość skażenia radioaktywnego. Z tego powodu drobiazgowo sprawdzane są także próbki żywności eksportowanej z Japonii do Chin. Władze Hongkongu po wykryciu skażenia radioaktywnego w japońskich rzodkiewkach i szpinaku, wprowadziły tymczasowy zakaz importowania z Japonii owoców, warzyw oraz produktów mlecznych.

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz