Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Chiny - Księżyc - lądowanie
Już w następnym roku na Księżycu wylądować ma pierwszy chiński pojazd kosmiczny. Agencja Prasowa Xinhua podała, że trzecia misja księżycowa Chin rozpocznie się w drugiej połowie 2013 roku.
Czytaj więcej w Money.pl
Chińczycy chcą wylądować na ciemnej stronie księżyca
Sukces, jakim niewątpliwie było lądowanie chińskiej sondy Chang’e-3 na Księżycu w grudniu 2013 roku, nie wyczerpuje ambicji ChRL. Wu Weiren, główny inżynier chińskiego programu księżycowego pochwalił się, że jego kraj zamierza wysłać sondę, która wyląduje na ciemnej stronie Księżyca.
Rosja planuje lądowanie na Księżycu nie później niż w 2029 roku
Odnaleziono kamerę z lotu na Księżyc
Po ponad 45 latach od pierwszego, lotu Apollo 11 , wdowa po jednym ze zdobywców Srebrnego Globu odnalazła torbę z pamiątkami z tego wydarzenia.
Chiński program księżycowy rozpoczął się w 2007 roku od wysłania w kierunku Srebrnego Globu próbnika Chang'e-1. Dzięki jego następcy, wystrzelonemu w 2010 roku satelicie Chang'e-2,chińskim naukowcom udało się zdobyć szczegółowe zdjęcia powierzchni Księżyca, które przydadzą się do wyboru miejsca lądowania pojazdu kosmicznego. W lutym tego roku Chiny opublikowały pełną mapę Srebrnego Globu. Znajdują się na niej zdjęcia wysokiej rozdzielczości, które zostały wykonane przez dwa chińskie próbniki. Chiny realizują ambitny program kosmiczny. Niespełna dekadę temu Państwo Środka jako trzeci kraj na Ziemi wysłało w przestrzeń kosmiczną własnego kosmonautę. Kolejnym krokiem ma być wysłanie załogowej misji kosmicznej na Księżyc. Zanim się to jednak stanie, na Księżycu wylądować ma chiński próbnik, który posłuży do przeprowadzenia szeregu eksperymentów.

IAR
IAR