Notowania

wiadomości
11.11.2011 11:03

Chiny - Polska - kultura - Penderecki

Dziś w stolicy Chin rozpoczyna się cykl koncertów zatytułowany "Weekend z polską muzyką". W trakcie trzech wieczorów chińska publiczność usłyszy dzieła największych polskich twórców, m.in. Chopina, Szymanowskiego i Pendereckiego. Krzysztof Penderecki wraz z Chińską Narodową Orkiestrą Symfoniczną wystąpi dziś w podwójnej roli - kompozytora i dyrygenta.

Podziel się
Dodaj komentarz

W sali Beijing Concert Hall zabrzmi II Symfonia "Wigilijna" Pendereckiego, I koncert skrzypcowy Szymanowskiego oraz "Step" Zygmunta Noskowskiego. Krzysztof Penderecki podkreśla, że chce zaprezentować także mniej znane, choć obecne w salach koncertowych świata utwory polskich kompozytorów.
"Zdecydowałem się na Noskowskiego. To jest jedyny - wydaje mi się - [polski] symfonik, który " - mówi Polskiemu Radiu.
Solistką koncertu będzie Agata Szymczewska, zwyciężczyni XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.
"Po raz pierwszy jak byłam w Chinach, przyjechałam jako koncertmistrz orkiestry. To było sześć lat temu. Także doczekałam się wreszcie debiutu - i to z chińską orkiestrą, z czego się bardzo cieszę" - powiedziała polska skrzypaczka.
"Weekend z polską muzyką" zorganizowany został przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, Instytut Adama Mickiewicza, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Ambasadę Rzeczpospolitej w Pekinie.

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz