Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Chiny - Rosja - energetyka - komentarz - Szubski

0
Podziel się

Chiny stają się strategicznym partnerem Rosji w dziedzinie energetyki - uważa prezes PGNIG Michał Szubski. Podczas niedawnej wizyty w Chinach prezydenta Rosji poinformowano o planach sfinalizowania w przyszłym roku rosyjsko-chińskiej umowy gazowej, dzięki której Gazprom ma eksportować do Chin 70 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

bEhQFCrp

W wywiadzie dla Polskiego Radia Michał Szubski wyraził opinię, że plany zacieśnienia współpracy energetycznej Chin i Rosji są jednym ze strategicznych celów "Gazpromu". Prezes PGNIG uważa, że chińsko-rosyjskiej umowy nie należy jednak odbierać jako zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego Europy. "Projekt chiński nie jest nową wiadomością. W 2005 roku Aleksiej Miller stwierdził, że projekty dotyczące eksportu gazu do Chin są jednym z najważniejszych celów "Gazpromu"- przypomniał.
Europa kupuje od Gazpromu 140 mld metrów sześciennych, czyli Chiny kupią połowę tego, co kupuje Europa. Wydaje mi się, że Gazprom jest w stanie podołać realizacji tych dostaw." - powiedział w wywiadzie dla Polskiego Radia prezes PGNIG. Kilka dni temu doszło do uroczystej inauguracji rurociągu łączącego Chiny i Rosją, którym co roku będzie płynęło do Chin 15 mld ton ropy. W zamian chińskie władze udzieliły dwóm rosyjskim koncernom naftowym preferencyjnej pożyczki w wysokości 25 miliardów dolarów. Tym samym największy producent ropy na świecie zawarł strategiczny pakt z największym konsumentem energii.

Informacyjna Agencja Radiowa

bEhQFCrS
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)