Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chiny: do 184 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zamieszek na tle etnicznym

0
Podziel się:

Do 184 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zamieszek na tle etnicznym w położonym na północnym-zachodzie Chin Xinjiangu. Po raz pierwszy podano też dokładną liczbę zabitych wśród Chińczyków Han i Ujgurów.

Agencja prasowa Xinhua podała, że pośród zabitych jest 137 Chińczyków Han, 45 ujgurskich mężczyzn, jedna Ujgurka oraz jeden mężczyzna należący do wyznającej islam mniejszości Hui.

Chińskie media nie precyzują, czy aktualizacja bilansu ofiar śmiertelnych ma związek z wystąpieniami Chińczyków Han przeciwko Ujgurom, do których od wtorku dochodziło na ulicach Urumqi. Miasto wciąż jest patrolowane przez wzmocnione jednostki chińskich sił paramilitarnych. Część funkcjonariuszy jest uzbrojonych w broń ostrą.

Urumqi nadal starają się opuścić zarówno Ujgurzy, jak i Hanowie, mający rodziny poza Xinjiangiem. Na czarnym rynku za bilety autobusowe i kolejowe trzeba zapłacić nawet trzykrotność ich pierwotnej ceny. Lokalne władze w Urumqi poinformowały o zatrzymaniu kolejnych 200 osób podejrzewanych o udział w niedzielnych zamieszkach. Tym samym oficjalny bilans osób, które aresztowano wzrósł do 1700.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)