Notowania

chiny
05.05.2008 06:34

Chiny rozmawiają z Tybetańczykami

Rozmowy między przedstawicielami chińskich władz a wysłannikami dalajlamy mają być kontynuowane.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ EPA)

Rozmowy między przedstawicielami chińskich władz a wysłannikami dalajlamy mają być kontynuowane. Poinformowała o tym Chińska agencja prasowa Xinhua.

W Shenzhenkoło Hongkongu spotkali się wysłannicy duchowego przywódcy Tybetańczyków oraz reprezentanci chińskiej partii komunistycznej.

Agencja Xinhua nie precyzuje, kiedy ma dojść do kolejnych rozmów. Wcześniej, premier tybetańskiego rządu na wychodźstwie informował, że wysłannicy mają powrócić do Dharmasali w północnych Indiach, gdzie znajduje się siedziba tybetańskiego rządu emigracyjnego, we wtorek lub środę.

Agencja Xinhua w oficjalnym komunikacie po rozmowach podała jedynie, że obie strony zgodziły się na dalsze konsultacje _ we właściwym czasie _. Pod znakiem zapytania stawia to wcześniejsze doniesienia, że rozmowy mogą potrwać aż do wtorku.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Fala protestów rozlewa się na Chiny ]( http://news.money.pl/artykul/fala;protestow;rozlewa;sie;na;chiny,127,0,329087.html )
* [ Tybet apeluje do Pekinu o zaniechanie przemocy ]( http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci/artykul/tybet;apeluje;do;pekinu;o;zaniechanie;przemocy,230,0,328678.html )
* **[ Cały świat protestuje przeciw zamieszkom w Tybecie ]( http://www.money.pl/galeria/caly;swiat;protestuje;przeciwko;zamieszkom;w;tybecie,galeria,788,0.html ) - Galeria zdjęć**

Chiński prezydent Hu Jintao, który w tym tygodniu uda się z wizytą do Tokio, w wywiadzie dla japońskich mediów wyraził nadzieję, że rozmowy z przedstawicielami Dalajlamy przyniosą pozytywne rezultaty. Hu Jintao stwierdził, że _ drzwi do dialogu z Dalajlama zawsze pozostawały otwarte _.

Przywódca Chin wyraził nadzieję, że Dalajlama zaprzestanie _ działań separatystycznych _ oraz _ sabotowania pekińskiej Olimpiady _.

Od czasu marcowych zamieszek w Tybecie, do Pekinu z całego świata płynęły apele o podjęcie rozmów z Dalajlamą.

* **ZOBACZ TAKŻE: **
* **[ Pekin nie odpuści Tybetańczykom ]( http://news.money.pl/artykul/pekin;nie;odpusci;tybetanczykom,129,0,329089.html )**
* [ Strzelanina w stolicy Tybetu ]( http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci/artykul/strzelanina;w;stolicy;tybetu,72,0,328520.html )

Od 2002 roku wysłannicy duchowego przywódcy Tybetańczyków sześciokrotnie prowadzili rozmowy z przedstawicielami władz w Pekinie. Nie doprowadziły one jednak do przełomu. Z wypowiedzi przedstawicieli tybetańskich władz na wychodźstwie można wywnioskować, że przełomu nie oczekują także po obecnej rundzie rozmów.

Tagi: chiny, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz