Notowania

wiadomości
26.08.2013 14:45

Chorwacja na celowniku KE

Podziel się
Dodaj komentarz

Miesiąc po wejściu do Unii Chorwacja jest na celowniku Brukseli. Komisja Europejska krytykuje władze w Zagrzebiu za nieprzestrzeganie unijny zasad, ignorowanie jej zaleceń i grozi sankcjami.
Chodzi o europejski nakaz aresztowania. Chorwacja wprowadziła takie zmiany w prawie, które uniemożliwiają ekstradycję osób podejrzanych o przestępstwa popełnione przed 2002 rokiem.
Bruksela wezwała Chorwację do usunięcia uchybień i dała czas do ubiegłego piątku, ale rząd w Zagrzebiu zignorował ultimatum. "Komisja Europejska bardzo ubolewa, że Chorwacja nie odpowiedziała na nasze pilne wezwanie" - powiedziała rzeczniczka Komisji Mina Andreeva. Irytacja Brukseli jest tym większa, że Chorwacja zmieniła prawo pod koniec czerwca - na trzy dni przed wejściem do Unii Europejskiej. "To podkopuje zaufanie do Chorwacji, wszystkie unijne państwa w dobrej wierze ratyfikowały traktat o jej przystąpieniu do Wspólnoty" - dodała rzeczniczka. Komisja Europejska ma zająć się tą sprawą na pierwszym, powakacyjnym spotkaniu w przyszłym tygodniu. Wśród rozważanych sankcji jest wstrzymanie części unijnych funduszy. A zmiany w europejskim nakazie aresztowania krytykuje nie tylko Bruksela, ale i Berlin. Zmiany te bowiem blokują ekstradycję z Chorwacji do Niemiec byłego szefa jugosłowiańskiej tajnej policji. Jest on poszukiwany w związku z zabójstwem w Bawarii chorwackiego dezertera.

Informacyjna Agencja Radiowa

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz