Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rice
04.10.2008 11:00

Condoleezza Rice odwiedza Indie

Możliwe, że kraje podpiszą porozumienie o współpracy w dziedzinie atomistyki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP / EPA)

Amerykańska sekretarz stanu, Condoleezza Rice [na zdjęciu], rozpoczyna kilkunastogodzinną wizytę w Indiach. Kilka dni temu obie Izby amerykańskiego parlamentu zaakceptowały porozumienie o indyjsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie atomistyki.

W oficjalnym programie wizyty Rice nie ma punktu mówiącego o podpisaniu ostatecznego porozumienia w tej sprawie. Wcześniej przedstawiciele indyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych sugerowali, że głównym punktem wizyty będzie podpisanie takiego dokumentu wraz z szefem indyjskiej dyplomacji Pranabem Mukherjee.

Obie strony informują obecnie, iż do rozwiązania pozostały pewne kwestie proceduralne, które powodują opóźnienie w podpisaniu porozumienia.

New Delhi oczekuje, iż przed podpisaniem dokumentu otrzyma od Stanów Zjednoczonych dodatkowe wyjaśnienia, dotyczące dostaw paliwa jądrowego. Indie chcą mieć pewność, że będą mogły kupować paliwo w USA.

Porozumienie indyjsko-amerykańskie było krytykowane przez wiele krajów, ponieważ przełamuje embargo w dostawach technologii oraz paliw jądrowych do Indii, mimo iż kraj ten nie podpisał nigdy układu o nierozprzestrzenianiu broni atomowej.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: rice, indie, atom, porozumienie, usa, wiadomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz