Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

CSU wygrywa wybory lokalne w Bawarii

0
Podziel się:
bEsssMdN

Na tydzień przed wyborami do Bundestagu niemieccy chadecy odnieśli ważne zwycięstwo w regionie. Jak wynika z pierwszych sondaży Unia Chrześcijańsko-Społeczna (CSU) zdecydowanie wygrała dzisiejsze wybory do parlamentu krajowego Bawarii.
W sondażu opublikowanym przez publiczną telewizję ARD, CSU dostało 49% głosów. Oznacza to, że chadecka partia będzie mogła rządzić w landzie samodzielnie. Fatalnie wypadła za to liberalna partia FDP, która tworzyła z CSU dotychczasową koalicję. Liberałowie dostali tylko 3% głosów i nie wejdą do landtagu. Największa partia opozycyjna SPD otrzymała 21% głosów. Zieloni 8,5%.
Wybory w Bawarii uchodzą za ważny test przed przyszłotygodniowymi wyborami do Bundestagu. Dobry wynik CSU wzmacnia pozycję jej siostrzanej partii CDU, czyli ugrupowania kanclerz Angeli Merkel. CSU i CDU tworzą w Bundestagu wspólny klub parlamentarny. Zmartwieniem dla CDU jest za to wyjątkowo słaby wynik liberałów, z którymi partia tworzy koalicję na szczeblu centralnym. Angela Merkel chciałaby ją kontynuować, ale liberałowie mogą mieć problem z przekroczeniem progu wyborczego.

IAR

bEsssMeq
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)