Notowania

wiadomości
20.10.2012 18:45

Czechy-Senat-po wyborach

W Czechach zwycięstwem opozycyjnych socjaldemokratów zakończyła się druga runda wyborów uzupełniających do jednej trzeciej Senatu. Dzięki temu w 81- osobowej izbie wyższej parlamenty lewica będzie dysponowała 48 głosami.

Podziel się
Dodaj komentarz

Po ubiegłotygodniowej sromotnej porażce partii prawicy w wyborach samorządowych, lewica umocniła swoją pozycję w parlamencie. Wynik wyborów do Senatu nikogo nie zaskoczył. Czesi po prostu chcą zmian.
Premier Petr Neczas, który jest liderem stojącej na czele rządu partii konserwatywnej, wziął winę na siebie i zapowiedział wyciągnięcie wniosków z porażki na listopadowym kongresie swojego ugrupowania.
Zadowolenia nie ukrywał Bohuslav Sobotka, lider socjaldemokratów, którzy zwyciężyli w aż 13 z 27 obwodów i z komunistami będą mieć w Senacie wyraźną przewagę. "To jasny sygnał dla gabinetu Petera Neczasa, aby zakończył swoje urzędowanie. Ludzie potraktowali wybory do Senatu jako instrument nacisku na rząd. Oczywiście wykorzystamy naszą większość w izbie wyższej do naprawy reformy rządowych" - powiedział Bohuslav Sobotka
Zdaniem komentatorów, rządząca prawica jeszcze nigdy w historii współczesnych Czech nie poniosła tak dotkliwej porażki.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz