Notowania

wiadomości
19.12.2011 10:09

Czechy - prasa o Havlu

Cała czeska prasa pisze o śmierci byłego prezydenta Vaclava Havla. Wszystkie tytuły ukazały się w żałobnej szacie graficznej. Ich pierwsze strony opatrzono charakterystycznymi fotografiami zmarłego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wszystkie, bez wyjątku, gazety podkreślają, że w osobie Vaclava Havla odeszła najwybitniejsza postać współczesnej historii Czech. "Hospodarzske noviny" piszą, że "Vaclav Havel swoją partię rozegrał ze wszystkich sił, a Czesi za jakiś czas zyskają świadomość, jakie mieli szczęście, że im pomagał. Oddał się ideałom za które gwarantował własnym życiem".
Dla "Lidovych novin" Havel jest symbolem nowej, wolnej Europy, nawet w momencie, kiedy "w rękach rozpadło mu się w 1993 roku państwo czechosłowackie na Czechy i Słowację".
"Mlada Fronte Dnes" zwraca uwagę, że "Havel był postacią charyzmatyczną". "Zmarł człowiek, który potrafił wygrywać największe bitwy, przegrywając mniej istotne potyczki" - pisze gazeta.
Niemal wszystkie dzienniki zwracają uwagę na to, że Havel przy swojej skromności i pokorze był postacią porywającą i najbardziej przyzwoitą na czeskiej scenie politycznej.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz