Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czechy: Jedna z ulic w praskiej dzielnicy Żiżkov nosi imię Ryszarda Siwca

0
Podziel się:

W Pradze uroczyście odsłonięto tablicę z nazwą ulicy Ryszarda Siwca. Ryszard Siwiec to żołnierz Armii Krajowej, filozof i księgowy z Przemyśla, który w proteście przeciw inwazji Wojsk Ukladu Warszawskiego na Czechosłowację 8 września 1968 roku dokonał samospalenia w czasie ogólnokrajowych dożynek na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie.

Jego imieniem nazwano jedną z ulic w praskiej dzielnicy Żiżkov, przy której mieści się Instytut Badań nad Reżimami Totalitarnymi. Tablica zawisła na budynku Instytutu pod numerem 2428.

Żiżkov to jedna z dzielnic Pragi położona na prawym brzegu Wełtawy na wschód od centrum miasta. Ulicę Ryszarda Siwca otaczają czynszowe kamienice z przełomu XIX i XX wieku. Dawna ulica nosiła nazwę Vaclava Havelki, sekretarza komunistycznych związków zawodowych. Decyzję o zmianie nazwy podjęła Miejska Rada Pragi 16 grudnia ubiegłego roku, na wniosek Instytutu.

Odsłonięcie tablicy odbyło się miesiąc przed setną rocznicą urodzin Ryszarda Siwca. W uroczystości wzięli udział: wiceprzewodniczący senatu Irzli Liszka, burmistrz miasta Pragi Jozef Bem, przedstawiciele polskiej ambasady, Instytutu Polskiego w Pradze oraz najstarszy syn Ryszarda Siwca - Wit Siwiec.

Protest Ryszarda Siwca w 1968 roku został przemilczany przez wszystkie polskie media. Pół roku później w podobnym proteście przeciw inwazji na Placu Wacława w Pradze podpalił się czeski student Jan Palach.

Były prezydent Czech Vaclav Havel przyznał Ryszardowi Siwcowi pośmiertnie jedno z najwyższych odznaczeń w Czechach- order Tomasza Masaryka I Klasy. Historyk Peter Blaskaopublikował pierwszą monografię Ryszarda Siwca - "Żywa pochodnia na Stadionie Dziesięciolecia".

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)