Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Debata u prezydenta. Firmy rodzinne siłą gospodarki

0
Podziel się
bEqoDHTp

Prezydent - debata - firmy rodzinne

Ich rola w polskiej gospodarce jest ogromna. Stanowią ponad 99 procent wszystkich przedsiębiorstw. Właściciele firm rodzinnych spotkali się w pałacu prezydenckim, żeby porozmawiać o swoich problemach oraz stojących przed nimi wyzwaniach.
Prezydent Bronisław Komorowski podkreślił, że to między innymi firmy rodzinne stanowią o polskim sukcesie gospodarczym ostatnich lat. Właśnie dlatego, zdaniem głowy państwa, trzeba im pomagać. Prezydent stwierdził, że konieczne są dalsze reformy, między innymi podatkowe i kodeksu pracy, które ułatwią funkcjonowanie małych i średnich przedsiębiorstw. Bronisław Komorowski podkreślił, że jego administracja pomaga małym rodzinnym firmom, między innymi poprzez skierowanie do sejmu projektu nowelizacji ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Głowa państwa dodała, że jego urzędnicy pracują nad zieloną księgą, która ma pomóc stanowić proste i przejrzyste prawo.
Były premier Finlandii Matti Vanhanen, który obecnie kieruje fińskim stowarzyszeniem firm rodzinnych zachęcał rodzinnych przedsiębiorców z Polski do kontaktów ze środowiskiem naukowym. W jego opinii przynoszą one korzyści całej gospodarce. Według byłego polityka współpraca z naukowcami musi mieć charakter długofalowy, a przedsiębiorcy w oczekiwaniu na jej rezultaty muszą wykazać się cierpliwością. To właśnie innowacyjność, zdaniem byłego fińskiego premiera, jest szansą dla rodzinnych firm na utrzymanie się na zglobalizowanym rynku.
Współwłaściciel rodzinnej firmy Jan Jabłkowski podkreśla, że jednym z ważniejszych problemów takich przedsiębiorstw jest dziedziczenie. Przedsiębiorca przypomina, że przekazywanie majątku w obrębie firmy traktowane jest przez fiskusa jako przekazywanie majątku pomiędzy dwiema osobami fizycznymi i podlega opodatkowaniu. W opinii Jana Jabłkowskiego, przepisy dotyczące sukcesji w firmie powinny zostać uregulowane.
Debata w pałacu prezydenckim jest częścią większej konferencji firm rodzinnych, która od wczoraj odbywa się w Warszawie. Jej organizatorem jest Inicjatywa Firm Rodzinnych.

Informacyjna Agencja Radiowa

bEqoDHTS
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)