Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Debata u prezydenta. Firmy rodzinne siłą gospodarki
Prezydent - debata - firmy rodzinne

Czytaj więcej w Money.pl
Debata Clinton - Trump. Kandydaci na prezydenta o swoich pomysłach na gospodarkę
Pierwszy blok tematyczny w czasie debaty prezydenckiej w USA między Hillary Clinton a Donaldem Trumpem dotyczył pomysłów obu kandydatów na rozwój gospodarki. Doszło do pierwszego spięcia. Kandydatka Demokratów powiedziała, że potrzebna jest budowa sprawiedliwej gospodarki.
Firmy rodzinne w Polsce. "Są podstawą naszej ekonomii i gospodarki"
- Firma rodzinna - oparta na zasadach i na wartościach - to jest podstawa polskiej ekonomii i gospodarki - powiedziała w sobotę premier Beata Szydło.
"NBP wciąż broni nieuczciwych zysków sektora bankowego". Szcześniak wzywa do debaty
Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu chce publicznej dyskusji o kredytach walutowych.
Ich rola w polskiej gospodarce jest ogromna. Stanowią ponad 99 procent wszystkich przedsiębiorstw. Właściciele firm rodzinnych spotkali się w pałacu prezydenckim, żeby porozmawiać o swoich problemach oraz stojących przed nimi wyzwaniach.
Prezydent Bronisław Komorowski podkreślił, że to między innymi firmy rodzinne stanowią o polskim sukcesie gospodarczym ostatnich lat. Właśnie dlatego, zdaniem głowy państwa, trzeba im pomagać. Prezydent stwierdził, że konieczne są dalsze reformy, między innymi podatkowe i kodeksu pracy, które ułatwią funkcjonowanie małych i średnich przedsiębiorstw. Bronisław Komorowski podkreślił, że jego administracja pomaga małym rodzinnym firmom, między innymi poprzez skierowanie do sejmu projektu nowelizacji ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Głowa państwa dodała, że jego urzędnicy pracują nad zieloną księgą, która ma pomóc stanowić proste i przejrzyste prawo.
Były premier Finlandii Matti Vanhanen, który obecnie kieruje fińskim stowarzyszeniem firm rodzinnych zachęcał rodzinnych przedsiębiorców z Polski do kontaktów ze środowiskiem naukowym. W jego opinii przynoszą one korzyści całej gospodarce. Według byłego polityka współpraca z naukowcami musi mieć charakter długofalowy, a przedsiębiorcy w oczekiwaniu na jej rezultaty muszą wykazać się cierpliwością. To właśnie innowacyjność, zdaniem byłego fińskiego premiera, jest szansą dla rodzinnych firm na utrzymanie się na zglobalizowanym rynku.
Współwłaściciel rodzinnej firmy Jan Jabłkowski podkreśla, że jednym z ważniejszych problemów takich przedsiębiorstw jest dziedziczenie. Przedsiębiorca przypomina, że przekazywanie majątku w obrębie firmy traktowane jest przez fiskusa jako przekazywanie majątku pomiędzy dwiema osobami fizycznymi i podlega opodatkowaniu. W opinii Jana Jabłkowskiego, przepisy dotyczące sukcesji w firmie powinny zostać uregulowane.
Debata w pałacu prezydenckim jest częścią większej konferencji firm rodzinnych, która od wczoraj odbywa się w Warszawie. Jej organizatorem jest Inicjatywa Firm Rodzinnych.

Informacyjna Agencja Radiowa
IAR