Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Decyzja prezydenta ws. OFE - jeszcze dziś

0
Podziel się:
bEszYFDV

Bronisław Komorowski podjął już decyzję w sprawie ustawy dotyczącej OFE. Ogłoszą ją na zaplanowanym na godz. 16.00 briefingu prasowym prezydenccy ministrowie: Irena Wóycicka oraz Krzysztof Łaszkiewicz.
Ustawa dotycząca Otwartych Funduszy Emerytalnych została uchwalona przez parlament przed dwoma tygodniami. Prezydent od tego czasu odbył szereg konsultacji, także z przeciwnikami rozwiązań przyjętych przez Sejm i Senat.
W poniedziałek w wywiadzie dla TVP Bronisław Komorowski nie krył, że nie odpowiada mu sposób, w jaki odbyło się przygotowanie planowanych zmian. "Wolałbym, i dam temu wyraz, aby nie podrzucano mi pod drzwi rozwiązania wątpliwego. Wolałbym, żeby wcześniej ktoś pomyślał; ktoś, kto jest odpowiedzialny za finanse publiczne, a więc rząd, za uruchomienie reform, które by czyniły te finanse bezpieczniejszymi" - powiedział prezydent.
Ustawa przewiduje, że ponad 50% oszczędności zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych ma być przekazane do ZUS-u. OFE nie będą mogły inwestować w obligacje Skarbu Państwa, będą mogły natomiast kupować inne papiery wartościowe, między innymi akcje. Przyszli emeryci będą mieli 4 miesiące na decyzję, czy chcą by ich środki na przyszłe świadczenia gromadzone były i w OFE i w ZUS-ie czy tylko w ZUS-ie. Na 10 lat przed emeryturą środki z OFE mają być stopniowo przekazywane na subkonto w ZUS-ie.

IAR

bEszYFEy
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)