Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

DR Konga - ONZ - ludobójstwo

0
Podziel się

Organizacja Narodów Zjednoczonych uważa, że mordy na członkach plemienia Hutu, do których dochodziło w Demokratycznej Republice Konga, mogą zostać uznane za ludobójstwo.

bEhJBaLF

Opublikowany raport w tej sprawie oskarża żołnierzy ugandyjskich i ruandyjskich o udział w atakach. ONZ domaga się także osądzenia winnych mordów przed międzynarodowym trybunałem.
Raport wzbudził gwałtowne reakcje rządów Ruandy i Ugandy, które sąsiadują z Demokratyczną Republiką Konga - dawnym Zairem. Szefowa ruandyjskiej dyplomacji Louise Mushikiwabo uznała go za "niebezpieczny i błędny" i zagroziła wycofaniem żołnierzy tego kraju z misji Narodów Zjednoczonych w Darfurze. Demokratyczna Republika Konga jest natomiast raportem "zszokowana" i domaga się postawienia winnych przed sądem.
Raport będący efektem śledztwa w tej sprawie wymienia około 600 przypadków mordów, do których dochodziło w latach 1993-2003. Wiele z tych zdarzeń nie zostało wcześniej udokumentowanych.
Po zakończeniu krwawej wojny domowej w Ruandzie, do Demokratycznej Republiki Konga uciekło około miliona Hutu. Tam - według ONZ - mieli być ścigani przez żołnierzy lojalnych wobec nowych władz Ruandy, wywodzących się z plemienia Tutsi, i mordowani.

iar

bEhJBaMi
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)