Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dzień św. Wojciecha, patrona Polski i duchowej jedności Europy

0
Podziel się

Dziś dzień świetego Wojciecha, patrona Polski i duchowej jedności Europy. Tegoroczne uroczystości ku czci świętego wiążą się z 1010. rocznicą jego kanonizacji. Będą one nawiązywać także do 30. rocznicy pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do grobu świętego Wojciecha.           

bEiwAqCt

W Gnieźnie, u grobu tego biskupa i męczennika, uroczystości będą obchodzone w najbliższą niedzielę z udziałem polskich i niemieckich biskupów.

Święty Wojciech był prawdziwym Europejczykiem - podkreśla ksiądz Bogdan Staszczuk z archidiecezji lubelskiej. Był Czechem, ale został serdecznie przyjęty przez Polaków, przebywał też w Rzymie i na Węgrzech. Ksiądz Staszczuk dodał, że taka jest idea unii europejskiej. Podkreślił, że święty Wojciech, który żył zaledwie 40 lat, dał nam przykład, jak można właściwie wykorzystać czas dany nam przez Boga.

W Polsce jest ponad 170 parafii pod wezwaniem świętego Wojciecha i blisko 140 miejscowości, które nawiązują w nazwie do jego imienia. O popularności świętego Wojciecha w naszym kraju świadczy także liczba przysłów, w których pojawia się imię świętego, a jest ich blisko 40.

bEiwAqCW
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)