Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Dziennik" - Niemcy pomogą uratować obóz Auschwitz

0
Podziel się

Znalazły się pieniądze na ratunek dla niszczejącego obozu Auschwitz-Birkenau. 19 milionów złotych dała Unia Europejska, a kolejne miliony euro zaoferowały rząd Niemiec i władze tamtejszych landów - czytamy w "Dzienniku".

bEirEmol

Gazeta pisze, że stan większości budynków dawnego obozu koncentracyjnego jest bardzo zły - zbudowane przed prawie 70 laty po prostu się sypią. Ze względów bezpieczeństwa kilka baraków trzeba było zamknąć dla zwiedzających.
Aby je uratować, a tym samym zachować oryginalne zabudowania obozu dla przyszłych pokoleń, potrzeba ponad 100 milionów euro i 20 lat pracy. Pieniądze, które muzeum w Oświęcimiu dostało z funduszy unijnych - w sumie 19 milionów złotych - wystarczą na konserwację siedmiu obiektów.
Jak się dowiedział "Dziennik", kilka dni temu udało się porozumieć z Niemcami, którzy do tej pory zasilili fundację sumą miliona euro. Pieniędzy z tego źródła będzie jednak dużo więcej. Przedstawiciele niemieckiego rządu zapewnili jej szefów, że wraz z władzami landów przekażą większość pieniędzy potrzebnych na ratowanie obozowych zabudowań. Konkretna suma będzie znana jeszcze przed wakacjami, a jej wpłata nastąpi w przyszłym roku.
Więcej na ten temat - w "Dzienniku".

"Dziennik"/kry/to/

bEirEmoO
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)