Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Dziennik Gazeta Prawna" - PIP: zaległy urlop w 2012 trzeba wykorzystać do końca marca

0
Podziel się:

Dopiero w 2013 roku pracodawcy będą mogli udzielać niewykorzystanego wypoczynku do końca września - potwierdza Państwowa Inspekcja Pracy. "Dziennik Gazeta Prawna" informuje, że możliwość dłuższego wykorzystania zaległego wypoczynku dotyczy urlopów z 2012 roku.

Problemy z terminem udzielania zaległego urlopu wynikają z ustawy z 16 września 2011 roku o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców, która wchodzi w życie 1 stycznia 2012 roku. Zgodnie z nią pracodawcy będą mogli udzielać zaległego urlopu wypoczynkowego do końca września - a nie jak obecnie marca - następnego roku. Zdaniem gazety, problem w tym, że ustawa nie zawiera przepisów przejściowych. A pracownicy nabywają prawo do urlopu wypoczynkowego 1 stycznia danego roku kalendarzowego. 1 stycznia 2011 roku obowiązywał przepis, że urlopu niewykorzystanego udziela się do końca marca następnego roku. Prawo nie może działać wstecz, więc w 2012 roku zaległego wypoczynku za 2011 rok należy udzielać do końca marca.
W praktyce pracodawcy powinni liczyć się z opinią Państwowej Inspekcji Pracy w tej sprawie, choć nie jest ona obowiązującym prawem.
Nieudzielanie przysługującego urlopu jest bowiem wykroczeniem przeciwko prawom pracownika zagrożonym grzywną od 1 tysiąca do 30 tysięcy złotych. Pracodawca, który uzna, że nie naruszył prawa, udzielając zaległego urlopu po 31 marca 2012, może odwołać się od decyzji inspektora o ukaraniu.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/"Dziennik Gazeta Prawna"/lm/dabr

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)