Notowania

wiadomości
02.01.2013 22:36

"Dziennik Gazeta Prawna" - Polak skapi, cudzoziemiec płaci

Podziel się
Dodaj komentarz

"Dziennik Gazeta Prawna"-firmy-wynagrodzenia-statystyka

Wynagrodzenie w firmach zagranicznych jest aż o 72 procent wyższe niż w rodzimych przedsiębiorstwach. Najlepiej mają menedżerowie. Dyrektor generalny w spółce z obcym kapitałem zarobi nawet 34 tysiące złotych - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".
Z danych GUS wynika, że pracownicy firm z większościowym kapitałem zagranicznym zarabiali średnio w 2011 roku prawie 4 i pół tysiąca złotych. Natomiast polskie firmy prywatne płaciły im przeciętnie ponad 2600 złotych. Zdecydowane różnice w wynagrodzeniach potwierdza raport płacowy firmy Advisory Group TEST Human Resources. Wynika z niego, że np. dyrektor generalny w przedsiębiorstwie z kapitałem polskim mógł zarobić w ubiegłym roku co miesiąc blisko 26 tysięcy złotych, a w firmie zagranicznej ponad 34 tysiące. Na niższych stanowiskach te dysproporcje były mniejsze - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
"Wyższe wynagrodzenia w firmach zagranicznych wynikają z tego, że uzyskują one większą wydajność" - mówi gazecie Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu. Ale są też inne powody.
"Przedsiębiorstwa z kapitałem zagranicznym funkcjonują często w sektorach gospodarki, które ze swojej natury są najbardziej rentowne, i dlatego oferują wyższe zarobki" - twierdzi Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Invest-Banku.
Więcej na ten temat - w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/"Dziennik Gazeta Prawna"/kry/ab

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz