Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
polska
09.06.2007 03:47

"Dziennik" Polacy o tarczy, Bushu i partnerze strategicznym Polski

Polacy uważają, że prezydentura George'a Busha nie jest korzystna dla naszych narodowych interesów, o umieszczeniu amerykańskiej tarczy antyrakietowej powinni zdecydować obywatele w referendum, a naszym strategicznym partnerem na arenie międzynarodowej powinna być Unia Europejska - tak wynika z sondażu TNS OBOP dla "Dziennika".

Podziel się
Dodaj komentarz

Badanie przeprowadzono w przeddzień wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych. Okazuje się, że Polacy nie przepadają za George'm Bushem. Aż 47 procent respondentów powiedziało, że jego prezydentura nie jest korzystna dla interesów Polski. 28 procent było przeciwnego zdania - czytamy w "Dzienniku"
Polacy nie widzą też samych Stanów Zjednoczonych jako partnera startegicznego dla Polski na arenie międzynarodowej. Jedynie 11 procent uważa, że to USA powinny być naszym głównym sojusznikiem, podczas gdy aż 77 procent Polaków chciałoby związać się z Unią Europejską - wynika z sondażu dla gazety. Kolejnym zaskoczeniem dla rządzących może być też fakt, że na trzecim miejscu wśród naszych potencjalnych partnerów strategicznych uplasowała się Rosja (4 procent).
Ponadto z sondażu wynika, że większość Polaków, 62 procent, chce, aby o ewentualnej budowie tarczy zdecydowali obywatele w referendum, a tylko część chce pozostawić tą decyzję parlamentowi,15 procent lub prezydentowi,14 procent - czytamy w "Dzienniku". Wyniki badań pokazują zatem, że większość Polaków ma odmienne od naszego rządu spojrzenie na sprawy międzynarodowe.

"Dziennik"/mn/dabr

Tagi: polska, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz