Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dziś Dzień Środków Społecznego Przekazu

0
Podziel się
bEpPwICZ

Orędzie na ten dzień przygotował jeszcze papież Benedykt XVI. Dziś Kościół katolicki w Polsce obchodzi 47 Dzień Środków Społecznego Przekazu. Jest on poświęcony tym razem portalom społecznościowym.
Dzień ten ma nas skłonić do życzliwego i krytycznego zastanowienia nad rolą mediów - mówi IAR ksiądz Krzysztof Ołdakowski prezes Stowarzyszenia Signis Polska, zrzeszającego dziennikarzy katolików. Jak zauważa, media przenikają dziś wszystkie obszary życia, bo większość ludzi czerpie z nich wiedzę o świecie.
Hasło tegorocznego Dnia Środków Społecznego Przekazu brzmi: "Portale społecznościowe: bramy prawdy i wiary; nowe przestrzenie dla ewangelizacji". Papież Benedykt XVI napisał w orędziu o cyfrowych sieciach społecznościowych, że sprzyjają one tworzeniu się nowej "agory" - otwartej przestrzeni publicznej, w której ludzie dzielą się swoimi pomysłami, informacjami, opiniami i gdzie mogą również powstawać nowe więzi i formy wspólnoty.
"Przestrzenie te, kiedy są dowartościowane w sposób właściwy i zrównoważony, przyczyniają się do wspierania form dialogu i debaty. Jeśli dokonują się one z szacunkiem, dbałością o prywatność, odpowiedzialnością i poświęceniem prawdzie, mogą umacniać więzy jedności między ludźmi i skutecznie wspierać zgodę w rodzinie ludzkiej. Wymiana informacji może stać się prawdziwą komunikacją, kontakty mogą dojrzewać do przyjaźni, połączenia mogą ułatwić tworzenie wspólnoty" - napisał Benedykt XVI w orędziu z 24 stycznia tego roku, w święto św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy.
Kościół powszechny obchodzi Światowy Dzień Środków Społecznego przekazu w pierwszą niedzielę maja. W Polsce Episkopat ustalił, że będzie to właśnie trzecia niedziela września.
Dzień Środków Społecznego Przekazu ustanowił Papież Paweł VI. Po raz pierwszy był on obchodzony w 1967 roku.

IAR

bEpPwIDC
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)