Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ofiary
13.04.2008 08:00

Dziś jest obchodzony Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Został ustanowiony przez Sejm, 14 listopada ubiegłego roku "w hołdzie ofiarom zbrodni katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 roku".

Podziel się
Dodaj komentarz

13 kwietnia mija 65. rocznica opublikowania przez Niemcy informacji o odkryciu w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Blisko 22 tysiące jeńców zostało zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 roku.

Dwa dni po komunikacie w niemieckiej prasie, moskiewskie radio oskarżyło Niemców o dokonanie zbrodni. Sugerowano, że masowego mordu dokonali oni w 1941 roku. Tę wersję upowszechniała propaganda Związku Radzieckiego, a za nią - władze PRL.

Prawda była ukrywana przez ponad pół wieku. Dopiero 13 kwietnia 1990 roku Moskwa przyznała, że zbrodnię popełniło NKWD. W 1992 roku prezydent Rosji Borys Jelcyn ujawnił dokumenty obciążające sowieckie Politbiuro i Józefa Stalina. Rok później, podczas wizyty w Polsce, Jelcyn przekazał część dokumentacji katyńskiej.

W 2005 roku rosyjska prokuratura wojskowa zakończyła 14-letnie śledztwo w sprawie Katynia. Rosjanie uznali, że mord nie był zbrodnią ludobójstwa i dlatego nikogo nie można postawić przed sądem. Ponadto wbrew wcześniejszym deklaracjom, Rosja utajniła aż 116 tomów ze 183-ech materiałów śledztwa.

Instytut Pamięci Narodowej od czterech lat prowadzi własne śledztwo, między innymi, przesłuchał ponad 2300 świadków i poszukuje dokumentów w zagranicznych archiwach.

Tagi: ofiary, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz