Notowania

wiadomości
20.10.2012 14:38

Egipt-Wlk.Brytania-70.rocznica El-Alamein

W Egipcie odbywają się uroczystości związane z 70-leciem bitwy pod El-Alamein. Bitwa stanowiła punkt zwrotny w kampanii pustynnej w Północnej Afryce w czasie drugiej wojny światowej. Było to pierwsze ważne zwycięstwo brytyjskiej armii nad siłami niemieckimi.

Podziel się
Dodaj komentarz

Na rocznicowe uroczystości udały się do Egiptu delegacje armii brytyjskiej oraz z dawnych dominiów i kolonii Imperium Brytyjskiego, jednak wśród przybyłych jest już tylko jeden brytyjski weteran - uczestnik bitwy.
"To jeszcze nie koniec. To nawet nie początek końca. Ale być może jest to koniec początku" - te znane słowa Winstona Churchilla dobrze oddają charakter zwycięstwa pod El Alamein jesienią 1942 roku. Wprawdzie blednie ono przy Stalingradzie, ale trzeba pamiętać, że nastąpiło w momencie, kiedy bitwę stalingradzką wydawali się wygrywać Niemcy. Po Bitwie o Anglię i odparciu Niemców spod Moskwy, był to jak dotąd jedyny sukces aliantów. Jak mówił w BBC historyk Niall Barr z Uniwersytetu Londyńskiego: "Bez wątpienia dla narodu brytyjskiego, po serii klęsk i upokorzeń poprzednich dwóch lat, ta bitwa oznaczała przełom, pierwszy sygnał, że zwycięstwo jest możliwe".
W bitwa po El Alamein po obu stronach walczyło 300 tysięcy żołnierzy. Było to pierwsze wygrane przez aliantów starcie wielkich formacji pancernych. Bitwa zbudowała też reputację dowódcy brytyjskiej 8 Armii, generała, a potem marszałka Montgomery'ego. Później był on jednak przyczyną tarć między Brytyjczykami a Amerykanami. Doprowadził też do fiaska próby sforsowania Renu i zakończenia wojny jeszcze w 1944 roku.

Informacyjna Agencja Radiowa

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz