Notowania

wiadomości
08.12.2012 12:52

Egipt: armia wzywa do dialogu

Podziel się
Dodaj komentarz

Egipska armia wzywa siły polityczne do dialogu. W radiu i telewizji odczytano oświadczenie rzecznika armii, wzywające do zakończenia sporów politycznych poprzez rozmowy. W przeciwnym razie kraj może się znaleźć w "ciemnym tunelu", na co jednak armia nie pozwoli.
W oświadczeniu podkreślono, że rozwiązanie kryzysu politycznego nie może być sprzeczne z zasadami demokracji. Obowiązkiem sił zbrojnych jest ochrona interesów narodowych i najważniejszych instytucji państwa - głosi oświadczenie rzecznika armii.
Prezydent Egiptu deklaruje że chce rozmawiać z opozycją i uspokoić sytuację w kraju. Przeciwnicy Mohameda Mursiego są podzieleni, ale w większości bojkotują apel prezydenta. Jednocześnie rządowa prasa zapowiada, że prezydent wkrótce upoważni wojsko do pomagania policji w "utrzymaniu porządku". Dzisiejsza prasa donosi, że wojsko otrzyma uprawnienia policyjne, w tym prawo do zatrzymywania, by móc zaprowadzać porządek na ulicach.
Wczoraj dziesiątki tysięcy osób kolejny dzień protestowały w Kairze przeciwko nowej konstytucji. Opozycyjnym ugrupowaniom nie podoba się, że projekt ustawy zasadniczej został napisany w pośpiechu i na podstawie religijnego prawa islamu. Przeciwnicy prezydenta Mohammeda Mursiego i Bractwa Muzułmańskiego uważają, że konstytucja da prezydentowi zbyt dużą władzę.
Referendum konstytucyjne zapowiedziane jest na 15 grudnia.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz