Notowania

wiadomości
01.01.2012 11:46

Ekonomiści - gospodarka - prognozy na 2012

Ekonomiści uważają, że w 2012 roku polska gospodarka będzie się rozwijała w niezłym tempie nieco poniżej 3 procent. Największym zagrożeniem dla Polski będzie kryzys w strefie euro. Eksperci spodziewają się, że pierwsze półrocze będzie dla naszej gospodarki niezłe, ale po Euro 2012, grozi nam nawet chwilowa recesja.

Podziel się
Dodaj komentarz

Analityk ING TFI Paweł Cymcyk uważa, że właśnie pogłębienia kryzysu w strefie euro powinniśmy się obawiać najbardziej. Jego zdaniem załamanie w Eurogrupie przełoży się na osłabienie polskiej gospodarki najpóźniej w ciągu trzech miesięcy.
Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek uważa, że gospodarka odczuje mocno zmniejszenie skali inwestycji, po Euro 2012. Jak podkreśla - przed mistrzostwami zakończy się większość dużych inwestycji, które napędzają gospodarkę, a po wyjeździe kibiców musimy się liczyć ze spadkiem ilości sprzedawanych towarów i usług.
Również analityk domu maklerskiego TMS Brokers Marek Wołos spodziewa się lepszej pierwszej połowy roku. Według niego w drugiej części roku polska gospodarka może się nawet chwilowo kurczyć, jednak cały rok powinien wypaść nieźle.
Rząd w przyszłorocznym budżecie założył wzrost PKB o 2,5 procent, jednak ekonomiści uważają, że jeśli nie zdarzy się nic nadzwyczajnego, to w całym roku wzrost gospodarczy wyniesie około 2,7 do 2,9 procent.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz