Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Energy mix-zródla odnawialne-prognozy

0
Podziel się:

Energy mix-źródła odnawialne-prognozy

Zdaniem ekspertów, do 2030 roku w Polsce konsumpcja energii wzrośnie o połowę, dlatego trzeba szukać nowych jej źródeł, aby nie dopuścić do powstania luki w bilansie energetycznym kraju i spełnić normy dotyczące ograniczenia emisji dwutlenku węgla.
Jak powiedzial Polskiemu Radiu prezes Instytutu Badań Strukturalnych Maciej Bukowski coraz bardziej upowszechnia się przekonanie o konieczności stopniowego zastępowania węgla innymi źródłami energii. Brane są pod uwagę technologie związane z energetyką jądrową , wykorzystaniem siły wiatru, wody, promieni słonecznych, spalaniem biomasy i gazu.
O przyszłości polskiej energetyki mówiono podczas debaty publicznej zorganizowanej w siedzibie Ministerstwa Gospodarki w Warszawie.
Maciej Bukowski uważa, że w 2030 roku będziemy mogli się pochwalić wyraźnym zróżnicowaniem żródeł zaopatrzenia w energię. Jego zdaniem, o ile teraz 95% energii jest wytwarzanej z węgla , to w roku 2030 będzie to około połowy. Między innymi 15% będzie pochodziło ze żródeł odnawialnych, 10% z energetyki jądrowej, jeśli rząd nie zrezygnuje z zaplanowanych przedsięwzięć, a kilkanaście procent ze spalania gazu.
Ekolodzy zarzucają rządowi, że blokuje unijne plany zwiększenia tak zwanego celu redukcyjnego emisji dwutlenku węgla.
W czerwcu tego roku Polska sprzeciwiła się przyjęciu wspólnej deklaracji unijnych ministrów środowiska, w której mówiono o zmniejszeniu emisji CO2 do 2050 roku o 80%. Przewidywana redukcja do 2020 roku wyniosłaby 25%, a nawet 30% wobec pierwotnie planowanych 20%. Podkreśla się, że nasz kraj ma duże problemy z przestawianiem się na gospodarkę niskoemisyjną, wynikające z dotychczasowego wykorzystywania na dużą skalę węgla.
Dlatego, zdaniem uczestniczącego w debacie wiceministra gospodarki Macieja Kaliskiego, Polska musi brać pod uwagę swoje możliwości.
Strona polska podkreśla też, że wysiłki Unii Europejskiej w dziedzinie ochrony klimatu nie będą skuteczne jeśli podobnych nie podejmą kraje emitujące największe ilości gazów cieplarnianych, takie jak :Stany Zjednoczone, Indie i Chiny.
Jak wyjaśnia wiceminister Maciej Kaliski, Polska stoi też przed koniecznością modernizacji energetyki ze względu na wiek i małą efektywnośc instalacji wytwórczych i przesyłowych. Koszty niezbędnych inwestycji w tym zakresie niektórzy eksperci oceniają na około 100 mld euro.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)