Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Episkopat-357 ZP KEP

0
Podziel się:

Finansowanie Kościoła, dokument społeczny episkopatu i kwestia nowej ewangelizacji będą głównymi tematami 357 zebrania plenarnego biskupów, które dziś rozpoczyna się w Warszawie. Biskupi będą także rozmawiać o postępowaniu wobec przypadków pedofilii w Kościele. Zebranie potrwa dwa dni. Weźmie w nim także udział kilkunastu biskupów z zagranicy - w tym z Niemiec, Węgier i Hiszpanii - którzy wystąpią z referatami.

Jak poinformowało biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski - biskupi skoncentrują się na zagadnieniu nowej ewangelizacji i rozpoczynającego się w październiku Roku Wiary. Pierwsze ustalenia na ten temat przedstawi biskup Grzegorz Ryś, przewodniczący działającego od niedawna przy episkopacie Zespołu do spraw Nowej Ewangelizacji.
Zebranie plenarne zatwierdzi też ostateczną wersję dokumentu społecznego Episkopatu Polski, przygotowanego przez zespół pod kierownictwem biskupa Józefa Kupnego, przewodniczącego Rady ds. Społecznych.
Biskupi omówią również kwestie dotyczące katechezy i finansowania Kościoła. Zagadnienia te będą podjęte w czwartek, podczas spotkania Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Episkopatu.

Episkopat przyjmie także wskazania dotyczące postępowania w przypadkach oskarżeń duchownych o pedofilię. W czterodniowym sympozjum poświęconym rozwiązywaniu problemów pedofilii w Kościele, które miało miejsce przed miesiącem na Uniwersytecie Gregoriańskim, brał udział miedzy innymi biskup Marian Rojek z Przemyśla. Nową wersję dokumentu w tej sprawie przygotowała Rada Prawna Episkopatu.

Dziś, w pierwszym dniu obrad, w archikatedrze warszawskiej św. Jana Chrzciciela biskupi będą o godz. 18.00 sprawować Mszę św. dziękczynną za posługę św. arcybiskupa Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, który 150 lat temu - 16 lutego 1862 roku - odbył ingres do katedry warszawskiej. Eucharystii przewodniczyć będzie arcybiskup Józef Michalik, a homilię wygłosi biskup gliwicki Jan Kopiec.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)