Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
samochody
22.09.2009 09:20

Europa świętuje Dzień bez Samochodu

Wg WHO liczba ofiar śmiertelnych spalin samochodowych przekracza liczbę ofiar wypadków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

*Dzień bez Samochodu to międzynarodowa akcja, podczas której centra wielu miast są zamykane dla ruchu samochodowego. W tegorocznej akcji uczestniczy ponad 2 tysiące miast z całej Europy, w tym około stu z Polski. *
W naszym kraju Dzień bez Samochodu jest obchodzony od 2002 roku pod patronatem ministerstwa ochrony środowiska.

W Warszawie tego dnia można jeździć za darmo komunikacją miejską. Każdy, kto zrezygnuje z samochodu na rzecz tramwaju, autobusu czy metra, a będzie miał przy sobie dowód rejestracyjny i jest właścicielem lub współwłaścicielem pojazdu, nie płaci za bilet.

Organizatorzy dnia chcą przekonać mieszkańców miast do alternatywnych środków transportu oraz pokazać, że życie w mieście bez samochodu jest nie tylko możliwe, ale także przyjemniejsze. Kampania przyczynia się również do zmniejszenia hałasu i zanieczyszczenia powietrza.
Idea *Dnia bez Samochodu *powstała w 1998 roku we Francji. Jego celem jest kształtowanie wzorców zachowań proekologicznych i upowszechnienie informacji o negatywnych skutkach używania aut.

Obchody Dnia bez Samochodu od 2002 roku są częścią większej akcji - Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, organizowanego pod auspicjami Komisji Europejskiej - Dyrekcji Generalnej do spraw Środowiska.

Organizatorzy kampanii podkreślają, że spaliny i hałas są jedną z głównych przyczyn pogarszania się jakości życia w miastach, a właśnie samochody stanowią źródło największej ilości zanieczyszczeń w metropoliach.

Z raportów Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że liczba ofiar śmiertelnych spalin samochodowych znacznie przekracza liczbę ofiar wypadków. Ponad 30 procent mieszkańców Unii Europejskiej jest narażonych na hałas, który powoduje zaburzenia zdrowotne. Masowa motoryzacja przyczynia się między innymi, do otyłości, raka, alergii, nerwic i stresu.

Tagi: samochody, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz