Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Europejski Trybunał Praw Człowieka zajmie się sprawą mieszkanki Ustki

0
Podziel się:

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu zajmie się sprawą mieszkanki Ustki, która z winy urzędników straciła nieruchomość.

Mimo protestów poszkodowanej kilka miesięcy temu ustecki magistrat sprzedał sporną działkę.

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu poinformował mieszkankę Ustki, że przyjął skargę na Polskę i w ciągu trzydziestu dni wyznaczy termin rozprawy. Oznacza to, że sędziowie w Strasburgu zbadają czy Polska naruszyła prawa mieszkanki Ustki i czy przez zaniechanie, niedopatrzenie bądź złą wolę ustczanka poniosła szkodę z winy urzędników.

Dziesięć lat temu kobieta kupiła w Ustce nieruchomość, którą miejscowy magistrat zgodził się jej sprzedać bez przetargu. Zawarto też akt notarialny. Później okazało się, że magistraccy urzędnicy nie dopilnowali procedur i o transakcji nie poinformowali sąsiada, który mógł być również stroną w sprawie.

W rezultacie Sąd Najwyższy uchylił akt notarialny, a kobieta straciła nieruchomość. Wiosną tego roku urząd miejski w Ustce sprzedał działkę na przetargu, mimo, że poszkodowana kobieta uprzedziła urzędników o złożeniu skargi w Strasburgu. Urząd Miejski w Ustce przyznał się do popełnienia błędu i liczy się z możliwością wypłacenia odszkodowania. Mieszkanka Ustki nie odzyska już jednak nieruchomości.

W ubiegłym roku Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że Polska, odmawiając rekompensaty za korzystanie z dróg, powstałych na terenie prywatnym naruszyła protokół Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i zasądziła na rzecz trzech skarżących mieszkańców Poznania odszkodowanie od państwa polskiego w wysokości 247 tysięcy euro.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.