Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

FOR: Rząd zamiata dług pod dywan

0
Podziel się
bErTAbIl

FOR-finanse-dług publiczny

Rząd zamiata dług publiczny pod dywan - ostrzega Forum Obywatelskiego Rozwoju. Fundacja wskazuje, że koalicja PO-PSL od 2009 roku stosuje sztuczki księgowe, zamiast zabrać się za rozwiązywanie problemów.
Dawid Samoń z fundacji FOR przypomina, że rząd kilkakrotnie ograniczał wysokość długu poprzez zmianę obowiązującego prawa. W 2009 roku z sektora finansów publicznych wyłączono Krajowy Fundusz Drogowy. Gdyby nie to, już wówczas zostałby przekroczony pierwszy próg ostrożnościowy określający wysokość długu na poziomie 50 procent Produktu Krajowego Brutto.
Postępując w ten sposób marnuje się okazję do rzeczywistego rozwiązania problemu - uważa ekspert. Jego zdaniem w nadchodzących latach tempo rozwoju gospodarczego będzie wolniejsze, co utrudni skuteczną walkę z zadłużeniem.
FOR w opublikowanym raporcie krytykuje też zawieszenie pierwszego progu ostrożnościowego, na co rząd zdecydował się, aby umożliwić nowelizację tegorocznego budżetu. To precedens, który w przyszłości może posłużyć do zawieszania innych niewygodnych dla polityków przepisów - ocenia autor dokumentu Dawid Samoń.

IAR

bErTAbIO
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)