Notowania

francja
22.12.2009 16:08

Francja - ,,Le Monde" - Pius XII - beatyfikacja

Podziel się
Dodaj komentarz

Le Monde" uważa, że beatyfikacja Piusa XII może "wznowić polemikę na temat zachowania się Watykanu wobec nazizmu i Holokaustu". Zdaniem francuskiego dziennika popołudniowego, inicjatywa papieża Benedykta XVI w tej sprawie jest niepokojąca, bo może zostać uznana za "nagrodę za pełne winy milczenie".
"Le Monde" pisze, że przez cały wojnę papież Pius XII niemal nic nie powiedział na temat eksterminacji Żydów. Co więcej, zaraz po swoim wyborze Pius XII porzucił projekt encykliki swojego poprzednika, skierowanej przeciwko rasizmowi i antysemityzmowi. Zdaniem francuskiej gazety, w umyśle Piusa XII "dyplomata zdominował duchownego" i papież był wstrzemięźliwy w krytyce państwa nazistowskiego.
Gazeta przytacza też opinie obrońców papieża, którzy przypominają, że Watykan ukrywał w tym okresie 477 włoskich Żydów, i że Pius XII nie chciał, by jego ewentualne wypowiedzi na temat niemieckich zbrodni doprowadziły do zwiększenia liczby ofiar nazistowskiego szaleństwa.
"Le Monde" uznaje za "znak ukojenia" inicjatywę Jana Pawła II stworzenia komisji historyków żydowskich i katolickich, która miała wyjaśnić przyczyny milczenia Piusa XII wobec Holokaustu. Zdaniem gazety, Benedykt XVI powinien otworzyć watykańskie archiwa dotyczące okresu wojny.

Tagi: francja, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz