Notowania

francja
05.09.2009 13:50

Francja: Morska wyprawa badawcza dookoła naszej planety

Z bretońskiego portu w Lorient, w zachodniej Francji, wyrusza międzynarodowa ekspedycja, mająca zbadać skutki, jakie dla mórz i oceanów, niosą zmiany klimatyczne. Wyprawę dwumasztowym szkunerem "Tara" zorganizowali Francuzi. 

Podziel się
Dodaj komentarz

Uczestnicy wyprawy będą zbierać plankton, który później zostanie zbadany w Europejskim Laboratorium Biologii Molekularnej w niemieckim Heidelbergu.

Na liczącym niemal 40 metrów długości pokładzie przebywać będzie 14-osobowa załoga, w tym pięciu specjalistów reprezentujących różne dyscypliny nauki. Co jakiś czas skład wyprawy będzie się zmieniać, w sumie w przedsięwzięciu weźmie udział 50 osób.

Wyprawa potrwa trzy lata. W tym czasie "Tara" pokona 150 tysięcy kilometrów - przez Morze Śródziemne, Ocean Indyjski, Australię, Wyspy Wielkanocne i Amerykę Południową dotrze do Nowego Jorku, by wrócić do Lorient w Bretanii.

Przed rokiem "Tara" zakończyła trwającą niemal 500 dni ekspedycję w Arktyce. Uwięziona w lodach dryfowała przez półtora roku wraz z nimi. Celem przedsięwzięcia było zebranie materiałów na temat skutków ocieplenia klimatu dla Arktyki.

Tagi: francja, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz