Notowania

francja
21.06.2009 16:15

Francja: Retrospektywna wystawa Alfonsa Muchy

W Muzeum Fabre we francuskim Montpellier otwarto wystawę retrospektywną jednego z największych przedstawicieli Art Nouveau Alfonsa Muchy. Wystawa obejmuje rysunki, obrazy, plakaty i ilustracje autorstwa czeskiego twórcy, uważanego za czołowego przedstawiciela secesji. 

Podziel się
Dodaj komentarz

Zwiedzający mogą obejrzeć dwieście osiemdziesiąt prac Muchy, w tym jego słynne plakaty do przedstawień legendarnej aktorki przełomu XIX i XX wieku Sary Bernhardt, dzięki którym zyskał uznanie krytyków.

Na wystawie w Montpellier zobaczyć można także projekty witraży, tkanin, mebli i dekoracji teatralnych oraz biżuterię zaprojektowaną przez Muchę dla znanego jubilera owej epoki Georgesa Fouqueta. Pokazano także projekt pawilonu Bośni-Hercegowiny, za który w 1900 roku, na Wystawie Powszechnej w Paryżu Mucha został wyróżniony srebrnym medalem.

Mucha, wierny swym słowiańskim korzeniom, przez 12 lat tworzył pod hasłem "Słowiańskiej Epopei". Powstało wtedy 20 płócien, z których dwa pokazano na wystawie w Montpellier. Zwiedzający mogą zobaczyć również projekty znaczków i banknotów powstałe w wolnej Czechosłowacji w latach 1918 - 1939.

Dzieła Alfonsa Muchy zachwycają magią delikatnej barwy i baśniowym nastrojem, który później zafascynował "Dzieci Kwiaty" z epoki hippisów.

Wystawa będzie czynna do 20 września.

Tagi: francja, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz