Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
24.11.2012 10:00

Gaza - rosnie poparcie dla Hamasu

Podziel się
Dodaj komentarz

s Gaza - rośnie poparcie dla Hamasu
Gaza - Hamas - poparcie

Palestyński Hamas zyskał w oczach mieszkańców Strefy Gazy. Po zakończonym ośmiodniowym konflikcie z Izraelem rządzący w Gazie Hamas uznał się za zwycięzcę wojny. Słowom uwielbienia pod adresem ugrupowania nie ma też końca na ulicach Gazy. Dzieje się tak mimo, iż to Izrael był w czasie wojny znacznie bardziej skuteczny. Izraelskie rakiety zabiły około 160 Palestyńczyków i zniszczyły wiele budynków, a wystrzeliwane z Gazy rakiety Hamasu w ogromnej większości nie trafiały w cel.
Radykalny Hamas rządzi w Strefie Gazy od sześciu lat. Stany Zjednoczone, Izrael i Unia Europejska uważają ugrupowanie za organizację terrorystyczną. Sami Palestyńczycy ze Strefy Gazy często w ostatnich miesiącach mówili o terrorze, jakim posługuje się Hamas wobec własnych obywateli.
Ale po najnowszym konflikcie z Izraelem, mieszkańcy Gazy zgodnie chwalą palestyńskich radykałów. "Izrael to terroryści. Żyjemy tylko dzięki Hamasowi, który przynajmniej nie zabija naszych dzieci" - mówi wysłannikowi Polskiego Radia mieszkanka Gazy Arwa.
Mieszkańcy zrujnowanych części Gazy liczą teraz, że Hamas pomoże im podnieść się z gruzów. "Hamas pomaga ludziom. Oni nie tylko zajmują się walką, ale także pomagają cierpiącym" - podkreśla Abdulrahman, który w czasie bombardowań stracił dom.
Ośmiodniowa wojna z Izraelem sprawiła też, że od kilku dni coraz głośniej mówi się o zjednoczeniu Hamasu z rządzącym Zachodnim Brzegiem Fatahem. Zjednoczenie się podzielonych dotąd palestyńskich frakcji paradoksalnie mogłoby sprawić, że Palestyńczycy nie będą już chcieli negocjować z Izraelem przyszłego pokoju na Bliskim Wschodzie.
Wcześniej, jeszcze przed najnowszą wojną Fatah i Hamas przez długie miesiące negocjowały stworzenie wspólnego palestyńskiego rządu. Porozumienie co prawda podpisano, ale wspólny rząd jak dotąd nie powstał.

Informacyjna Agencja Radiowa

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz