Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Gazeta Polska" - Kwity na Kwaśniewskiego i BIG

0
Podziel się:

"Gazeta Polska" pisze, że dysponuje dokumentami, z których wynika, iż założyciele banku BIG - obecnie Millennium, wzbogacili się na pieniądzach wyprowadzonych z Komitetu do spraw Młodzieży.

Bank Millennium powstał w 1989 roku. Tygodnik pisze, że większość jego kapitału wniosły państwowe przedsiębiorstwa, jednak wśród założycieli znalazły się także prywatne spółki, w tym Transakcja i Interster.
Tomasz Sakiewicz pisze, że wśród dokumentów dotyczących pożyczek udzielonych przez Komitet do spraw Młodzieży w czasach, gdy kierował nim Aleksander Kwaśniewski, jest promesa dla Intersteru w wysokości ponad czterech miliardów starych złotych. Autor pisze, że pożyczka ta nigdy nie wróciła do skarbu państwa.
Tygodnik pisze też, że wśród założycieli spółki Transakcja był PZPR, a także Związek Socjalistycznej Młodzieży Polskiej, który był hojnie obdarowywany niskooprocentowanymi pożyczkami z Komitetu do spraw Młodzieży. Według autora udział prywatnych firm w tworzeniu banku był niezbędny, aby w razie powołania w spółkach skarbu państwa osób nieprzychylnych staremu układowi dalej sprawować nad nim kontrolę.
Tomasz Sakiewicz pisze też, że zarówno w sprawie pieniędzy Komitetu do spraw Młodzieży, jak i BIG, ważną rolę odgrywał Andrzej Olechowski. W 1989 roku był on jednym z założycieli BIG. Po odejściu z Komitetu Aleksandra Kwaśniewskiego został szefem rady nadzorczej załozonego z jego pieniędzy Banku Turystyki. Według autora Olechowski był przy obydwu operacjach osobą bezcenną, gdyż w 1989 roku sprawował funkcję dyrektora w NBP. Więcej na ten temat w "Gazecie Polskiej".

gazeta polska/km/pul

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)