Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Gazeta Wyborcza" - będzie eksmisja ambasady

0
Podziel się

Komornik zdecydował, że republika Serbii ma miesiąc na opuszczenie budynku ambasady przy Alejach Ujazdowskich w Warszawie - pisze "Gazeta Wyborcza". Przedwojenny właściciel działki, na której znajduje się ambasada, sądownie odzyskał prawo do nieruchomości.

bEivkfPF

W 2005 roku rodzina Gawrońskich uzyskała wyrok sądowy, który przyznał jej prawo do działki przy Alejach Ujazdowskich 23. Wygrany przez nich proces o eksmisję zyskał prawo wykonalności, a to oznacza, że komornicy mogą zająć budynek siłą, jeśli nie zostanie on opuszczony przez dotychczasowych użytkowników.
Serbowie nie chcą oddać nieruchomości i powołują się na prawo do niej przez zasiedzenie. Odrzucają też możliwość zajęcia budynku siłą, powołując się na immunitet dyplomatyczny. Choć pracownicy ambasady nie urzędują tam od pewnego czasu, to jednak serbski MSZ uznaje się prawnym właścicielem nieruchomości, a w oficjalnych dokumentach placówki figuruje adres Aleje Ujazdowskie 23. Prawnicy reprezentujący serbskie MSZ zapowiadają, że użycie siły przez komorników może spowodować dyplomatyczne retorsje ze strony Serbii.
Więcej o sporze w "Gazecie Wyborczej".

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/GW/jp/to/

bEivkfQi
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)